Pobyt dziecka w żłobku jest dla niego bardzo silnym przeżyciem. W jego życiu pojawia się bardzo wielka zmiana, na którą może być nieprzygotowany.
Adaptacja u każdego dziecka przebiega indywidualnie. Jedno dziecko zaklimatyzuje się szybciej, a drugie będzie potrzebowało troszkę więcej czasu.
Pierwsze dni adaptacji
Przez pierwsze dni adaptacji ważną rolę odgrywają rodzice, to od ich postępowania zależy jak przebiegnie proces adaptacji.
Przez pierwsze dni dziecku powinien towarzyszyć rodzic. Najlepiej siedząc z boku, obserwując zachowanie dziecka. Rodzic ma być tylko „w razie gdyby” dziecko poczuło się niepewnie. Istotne jest, aby obecność rodzica w żłobku nie trwała zbyt długo (max.pierwsze 3dni), ponieważ dziecko przyzwyczai się do obecności rodzica w żłobku i później będzie ciężko się rozstać.
Pożegnania z rodzicami
Ważne jest, aby pożegnania z rodzicami były krótkie i odbywały się jeszcze przed wejściem na sale.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas adaptacji dziecka
W czasie adaptacji rodzice powinni poświęcać swojemu maluszkowi jeszcze więcej czasu, aby nie czuło się odrzucone.
Bardzo ważne jest aby stopniowo wydłużać czas pobytu, maluszek będzie mógł powoli wdrażać się w rytuały jakie panują w żłobusiu.
Trzeba dać mu / jej czas na to, aby maluszek mógł zapoznać się z nowym miejscem.
Jeżeli maluszek posiada jakaś maskotkę, która sprawia, że czuje się bezpieczniej, śmiało może wziąć ją ze sobą 🙂
Jako żłobkowe ciocie staramy się pokazywać Maluszkowi żłobek. Zachęcamy do zabawy, pokazujemy zabawki, śpiewamy piosenki. Robimy wszystko co w naszej mocy aby wzbudzić zainteresowanie u maluszka 🙂